Čo je nepenetračný sex, a prečo by ste ho mali vyskúšať?

Pamätáte si aké to bolo úplne na začiatku akéhokoľvek vášho vzťahu? Objímali ste sa, vášnivo bozkávali, dotýkali ste sa. Jednoducho to medzi vami iskrilo a vy ste sa cítili naplnene… Spomínate si na to čakanie na deň D? Niekedy sa hovorí, že to samotné čakanie je na tom všetkom najlepšie. Tak prečo toto nepreniesť aj do našich spální? Vyskúšajte nepenetračný sex!

Spoločnosť je jednoducho tak nastavená, že sex definuje penetračným stykom. Ale v skutočnosti to tak nie je. Ak si spomeniete, koľko krát ste zažili všetko TO okolo, ako je predohra, vzájomná masturbácia, intímne masáže a jednoducho neprišlo k penetrácií, tak  automaticky ste to neoznačovali za sex. Pritom to bolo možno príjemnejšie ako sex.

Liz Goldwyn, autorka a moderátorka podcastu The Sex Ed, tvrdí, že výhody nepenetračného sexu sú úžasné. „Sex je oveľa viac ako len prenikanie alebo orgazmus. Je to, čo chcete, aby to bolo,“ hovorí Goldwyn.

Čo je nepenetračný sex?

Nepenetračný sex alebo vonkajší styk je sexuálna aktivita, ktorá zvyčajne nezahŕňa sexuálny prienik. Vo všeobecnosti vylučuje penetračné aspekty vaginálnej, análnej alebo orálnej sexuálnej aktivity, ale zahŕňa rôzne formy sexuálnej a nesexuálnej aktivity, ako je:

 • Vzájomná masturbácia.
 • Bozkávanie.
 • Trenie rôznymi časťami tela o partnera pŕs, zadku, stehien, rúk, nôh a pohlavných orgánov o pohlavný orgán partnera/partnerky.
 • Erotická masáž – trenie tela na vytvorenie potešenia a relaxácie. Môže zahŕňať použitie olejov, prípadne horúceho vosku zo sviečky, známa tiež ako tantrická masáž.
 • Footjob – sexuálna stimulácia penisu nohami.
 • Handjob – manuálna sexuálna stimulácia penisu, často ako forma vzájomnej masturbácie.
 • Interkrurálny sex- keď je penis stimulovaný umiestnením medzi stehná partnerky. (môže sa použiť aj lubrikačný gél, aby sa penis mohol voľnejšie pohybovať medzi stehnami).
 • Intergluteálny sex – stimulácia penisu zadkom, často využívaná ako forma vzájomnej masturbácie. Líši sa od análneho sexu tým, že nedochádza k prenikaniu do konečníka. Penis je stimulovaný pohybom medzi ,,polovičkami“.
 • Stimulácia bradaviek – keď jeden partner hladí (buď manuálne alebo orálne) bradavky svojho partnera/partnerky. Pri stimulácií sa môžu použiť šteklítka, svorky či dráždidlo.
 • Prsný styk – stimulácia penisu umiestnením penisu medzi prsia a pohybom penisu nahor a nadol, aby sa simulovalo prenikanie a vytváralo potešenie.
Dráždidlo
Dráždidlo

 Z časti nepenetračné

 • Prsty – stimulácia vagíny a to najmä klitorisu alebo konečníka prstami. Často sa používa ako forma vzájomnej masturbácie.
 • Orálny sex – stimulácia pohlavných orgánov pomocou úst, jazyka, a hrdla.
 • Anilingus – špecifický typ orálneho sexu kedy sa stimuluje konečník pomocou úst.
 • Stimulácia pomocou vibrátora – partner alebo skupina jednotlivcov si môžu navzájom stimulovať pohlavné orgány pomocou vibrátora.
 • BDSM – veľa aktivít BDSM nezahŕňa penetráciu ako je Shibari, výprask, vodenie…

 

Aké výhody má nepenetračný sex?

Nemáte očakávania

Ak máte penetračný sex automaticky ako odmenu očakávate orgazmus. Toto očakávanie vytvára na vás nepriamy tlak. A ak k nemu nepríde ste obaja sklamaní. Orgazmus môže vyvolať pocit zodpovednosti, ktorú dlhujeme nášmu partnerovi. Zatiaľ čo pri nepenetračnom sexe tieto očakávania opadajú a ak príde počas neho náhodou k orgazmu, je to len ďalšie plus.

Buduje vášeň

Keď máme pocit, že jediný spôsob, ako dosiahnuť intimitu, je penetrácia, často nám uniká proces objavovania, ktorý buduje vzájomnú dôveru, intimitu a vášeň. V podstate nemáme šancu vidieť, aké veci vzrušujú nášho partnera/ku. Vyskúšajte sa navzájom dráždiť a vytvárať tak sexuálne napätie. Zoberte si šteklítko, alebo roller a prejdite partnerovi/partnerke po celom tele. Po všetkých miestach. Pekne a pomaly!

Prehlbuje spojenie s naším telom

Tým, že sa stále snažíme uspokojiť partnera/partnerku môžeme na seba vyvíjať taký tlak, že zabúdame, že tento intímny akt je aj aktom sebalásky. Goldwyn opisuje, že by sme mali vyskúšať vzájomnú masturbáciu. Ide o skvelý nástroj na objavovanie seba samého a na sledovanie partnera, čo mu robí dobre. Vidieť, ako sa človek dotýka sám seba, môže byť neuveriteľne erotické.

Zvyšuje dôveru a blízkosť

Keď sa cítime fyzicky oceňovaní a obdivovaní našim partnerom bez očakávania pohlavného styku, začneme sa cítiť viac cenení, milovaní a otvorenejší. A nejde iba o penetráciu, ktorá uvoľňuje hormón sexy lásky, oxytocín. Akýkoľvek druh hry v spálni môže rozprúdiť feromóny a podporiť hlboké romantické spojenie.

Znižuje riziká

Žiadna penetrácia, žiadny problém. Goldwyn poukazuje na to, že sex bez pohlavného styku výrazne (ak nie úplne) znižuje riziko tehotenstva či prenosu pohlavných ochorení (v závislosti čo všetko robíte).

Vytvára sexuálnu dôveru

Keď sa v spálni cítime otvorenejšie, bezpečnejšie, zistíme, že sme menej rezervovaní, nebojácnejší a aktívnejší. Táto dôvera nám pomáha hlbšie preskúmať seba a našich partnerov, nájsť nové spôsoby, ako sa navzájom povzbudiť a byť kreatívni. ,,Staré dobré bozkávanie, trenie či dirty talk sú skvelé spôsoby, ako zistiť, čo vášho partnera vzrušuje,” opisuje, Goldwyn. Ak tento pocit dôvery a istoty neexistuje tak potom chýba aj vo zvyšku našich životov a vzťahov a dáva nám rezonujúci pocit lásky, spokojnosti a sebaistoty, ktorý je v konečnom dôsledku posilňujúci.